Archiwalny serwis internetowy - Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Szlak Bursztynowy

Atutem Pruszcza i przyległych terenów mogącym mieć znaczący wpływ na rozwój regionu może być fakt, że w I-V wieku n.e. istniał tu szlak bursztynowy wraz z faktorią handlową – starożytnym grodziskiem. Według badań archeologicznych Faktoria stanowiła zakończenie północnej odnogi szlaku i była jednym z silniejszych ośrodków handlowych nad Bałtykiem. W tym okresie teren Żuław znajdował się pod wodą, a obszar dzisiejszego Pruszcza usytuowany był nad samym brzegiem zalewu, co pozwalało docierać do Faktorii zarówno drogą wodną, jak i lądową. Było to miejsce, w którym następowało zderzenie kultur ówczesnego świata cywilizowanego – reprezentowanego przez rzymskich kupców przybywających szlakiem bursztynowym i barbarzyńskiej osady handlowej, której kultura nawiązywała do zwyczajów i kultów późniejszych wikingów. Potwierdzają to badania archeologiczne prowadzone w Pruszczu od ok. 100 lat. W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajduje się ok. 2 tys. eksponatów pochodzących z tych wykopalisk.

Rekonstrukcja szlaku bursztynowego odbywa się w Pruszczu Gdańskim w głównej mierze dzięki pozyskanym na ten cel funduszom unijnym. Koncepcja, na bazie której wykonywana jest rekonstrukcja szlaku powstała w ramach realizacji projektu współfinansowanego z funduszy Phare. Za kwotę ok. 59 000 Euro powstały dokumentacja techniczna, studium wykonalności i raport oddziaływania na środowisko naturalne. Na podstawie tych dokumentów miasto wnioskowało o pieniądze na realizację inwestycji.

Realizacja etapu pierwszego – w ramach Programu Sąsiedztwa Interreg III A, za kwotę 1 298 390 Euro wykonanych zostało ok. 2,7 km stylizowanego na okres wpływów rzymskich pieszo – rowerowego Szlaku Bursztynowego oraz zrewitalizowano park przy ulicy Matejki. Zagospodarowano też mieszczący się na powierzchni ok. 5 ha Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy (zawierający min. amfiteatr, skate park, plac zabaw dla dzieci, ogród cztery pory roku, system boisk wielofunkcyjnych, górkę saneczkową).

Realizacja etapu drugiego – w ramach projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013 wybudowano dalszy fragment szlaku o długości 2,39 km oraz przebudowano 0,35 km istniejących szlaków turystycznych. Wybudowana infrastruktura pozwoli na włączenie istniejącej wcześniej części szlaku oraz rekonstruowanej faktorii w sieć trójmiejskich ścieżek rowerowych. Szlak biegnie w tej chwili do granicy Miasta Gdańska, które obiecało wkrótce wybudować po swojej stronie ścieżkę, która połączy szlak bursztynowy ze swoim systemem ścieżek rowerowych. Ponadto poprzez ustawienie wzdłuż szlaku 8 tablic oraz 4 kierunkowskazów uzyskał on miano ścieżki dydaktycznej.    

Niektóre fragmenty szlaku budowane są również przy okazji remontów ulic miejskich. 

W chwili obecnej turysta może dojechać rowerem do Faktorii zarówno z Dworca PKP, jak również przystanków autobusowych znajdujących się w centrum miasta oraz od granic administracyjnych miasta Gdańska.                                                                    

  • Szlak Bursztynowy
    Szlak Bursztynowy (fot. S Czalej)
  • Szlak Bursztynowy
    Szlak Bursztynowy (fot. S Czalej)
  • Szlak Bursztynowy z tablicami dydaktycznymi
    Szlak Bursztynowy z tablicami dydaktycznymi (fot. J. Swis)

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E