Archiwalny serwis internetowy - Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Powrót akcji „ŻÓŁTE KARTKI” – ostrzeżenie dla spalających odpady w domowych piecach

W związku z cieszącą się dużym zainteresowaniem mieszkańców akcją „Żółta kartka – ostrzeżenie dla spalających odpady w domowych piecach” Gmina Miejska Pruszcz Gdański informuje, że po raz kolejny rozpoczyna kampanię edukacyjną związaną z poprawą jakości powietrza w Pruszczu Gdańskim. 

Przypominamy, że akcja ta ma na celu uzmysłowienie osobom palącym śmieci w domowych piecach, że to co robią nie uchodzi uwagi innych i może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przy okazji trwania przedmiotowej akcji chcielibyśmy po raz kolejny zwrócić uwagę na problem niskiej emisji, która jest związana ze spalaniem niedozwolonych substancji w przydomowych piecach, ale nie tylko.

Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu samochodowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń.  

Przyczyny niskiej emisji

  • ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), palenie w piecach śmieci, brak norm dotyczących paliw wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, 
  • korzystanie z przestarzałych pieców, 
  • nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania,
  • emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy,
  • mała popularność odnawialnych źródeł energii. 

Konsekwencje

Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja powoduje częstsze występowanie chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, poronień i niższej wagi urodzeniowej noworodków, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), nowotworów (w tym raka płuc). Nie tylko zdrowie pojedynczych ludzi jest narażone w wyniku długiej ekspozycji na niską emisję. Powoduje ona także m.in. zmiany klimatyczne na całym świecie, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków i fasad budynków (w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki). 

Sposoby ograniczania niskiej emisji

  • Wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. O dotacjach na ten cel można dowiedzieć się w urzędzie miasta lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
  • Korzystanie z węgla wysokokalorycznego (o wysokiej wartości opałowej) – to nie tylko bardziej ekologiczne, ale także tańsze. Należy unikać palenia węglem najniższej jakości – miałem, mułem, flotem lub pyłem. Pamiętaj, nie spalaj śmieci. Spalanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi podlega karze grzywny do 5 000 zł. 
  • Podłączenie domu lub mieszkania do sieci ciepłowniczej.
  • Oszczędzanie energii i zaplanowanie termomodernizacji domu (np. wymiany grzejników, okien, docieplenia ścian).
  • Wybranie odnawialnych źródeł energii (biomasa, energia słoneczna lub wiatrowa, geotermia).
  • Stosowanie carpoolingu, czyli wspólnych dojazdów do szkoły / pracy w celu ograniczenia liczby samochodów na ulicach.
  • Jeżdżenie rowerem lub spacerowanie zawsze, gdy jest to możliwe.
  • Nie wjeżdżanie samochodem do centrum miasta, korzystanie z parkingów Park&Ride.
  • Stosowanie zasady jazdy ekologicznej, np.: hamuj silnikiem, nie przewoź zbędnego obciążenia, sprawdzaj ciśnienie w oponach, unikaj podróży samochodem na trasach poniżej 7 km. 
  • Wyłączanie silnika w samochodzie, kiedy tylko jest to możliwe (np. czekając na przejazd pociągu). 
  • Angażowanie się w akcje obywatelskie na rzecz ochrony czystości powietrza.

(źródło: https://wezoddech.ceo.org.pl/co-jest-niska-emisja)

Chociaż w chwili obecnej przepisy nie zabraniają używania przestarzałych pieców czy słabej jakości paliw, musimy mieć świadomość ich wpływu na jakość powietrza, a tym samym nasze zdrowie i życie.

W związku z tym, że karać można wyłącznie za spalanie odpadów postanowiono, aby mieszkańcy, będący świadkami procederu palenia śmieci w domowych piecach wręczali lub wrzucali do skrzynek pocztowych „żółte kartki – ostrzeżenia”. Jeśli za jakiś czas okaże się, że mieszkaniec najprawdopodobniej dalej spala śmieci w domowym piecu, poinformujmy Straż Miejską (tel. 683 29 53).

W ten sposób pokażemy, że nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie, a osoba spalająca odpady uświadomi sobie, że następnym razem może zostać ukarana mandatem karnym lub grzywną w wysokości nawet do 5000 zł.

W związku z tym apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby nie byli obojętni na ten bardzo szkodliwy proceder. Ulotki – „żółte kartki” są dostępne w Urzędzie Miasta przy ul. Grunwaldzkiej 20 oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Krótkiej 4 w Pruszczu Gdańskim.

Ulotka "żółta kartka"

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E