W związku z cieszącą się dużym zainteresowaniem mieszkańców akcją „Żółta kartka – ostrzeżenie dla spalających odpady w domowych piecach” Gmina Miejska Pruszcz Gdański informuje, że po raz kolejny rozpoczyna kampanię edukacyjną związaną z poprawą jakości powietrza w Pruszczu Gdańskim.
Przypominamy, że akcja ta ma na celu uzmysłowienie osobom palącym śmieci w domowych piecach, że to co robią nie uchodzi uwagi innych i może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przy okazji trwania przedmiotowej akcji chcielibyśmy po raz kolejny zwrócić uwagę na problem niskiej emisji, która jest związana ze spalaniem niedozwolonych substancji w przydomowych piecach, ale nie tylko.
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu samochodowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń.
Przyczyny niskiej emisji
Konsekwencje
Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja powoduje częstsze występowanie chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, poronień i niższej wagi urodzeniowej noworodków, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), nowotworów (w tym raka płuc). Nie tylko zdrowie pojedynczych ludzi jest narażone w wyniku długiej ekspozycji na niską emisję. Powoduje ona także m.in. zmiany klimatyczne na całym świecie, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków i fasad budynków (w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki).
Sposoby ograniczania niskiej emisji
(źródło: https://wezoddech.ceo.org.pl/co-jest-niska-emisja)
Chociaż w chwili obecnej przepisy nie zabraniają używania przestarzałych pieców czy słabej jakości paliw, musimy mieć świadomość ich wpływu na jakość powietrza, a tym samym nasze zdrowie i życie.
W związku z tym, że karać można wyłącznie za spalanie odpadów postanowiono, aby mieszkańcy, będący świadkami procederu palenia śmieci w domowych piecach wręczali lub wrzucali do skrzynek pocztowych „żółte kartki – ostrzeżenia”. Jeśli za jakiś czas okaże się, że mieszkaniec najprawdopodobniej dalej spala śmieci w domowym piecu, poinformujmy Straż Miejską (tel. 683 29 53).
W ten sposób pokażemy, że nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie, a osoba spalająca odpady uświadomi sobie, że następnym razem może zostać ukarana mandatem karnym lub grzywną w wysokości nawet do 5000 zł.
W związku z tym apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby nie byli obojętni na ten bardzo szkodliwy proceder. Ulotki – „żółte kartki” są dostępne w Urzędzie Miasta przy ul. Grunwaldzkiej 20 oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Krótkiej 4 w Pruszczu Gdańskim.
ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl