Archiwalny serwis internetowy - Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

O mieście

Szyłokarczma (lit. Šilutė) – miasto na zachodzie Litwy leżące nad granicą z obwodem kalinigradzkim i kilkanaście kilometrów od Zalewu Kurońskiego.

Szyłokarczma została założona w 1511 w połowie drogi między Kłajpedą, a Tylżą (obecnie Sowieck). Początkowo była to osada, gdzie odpoczywali podróżni (i ich konie) w drodze między tymi miastami. W 1550 zbudowano tam pierwszy kościół, a osada zaczęła rozwijać się intensywniej. Pomimo tego, ze względu na bliskość silniejszych ośrodków, miejscowość nie posiadała praw miejskich aż do 1941.

W mieście przetrwało sporo budynków z XIX i początku XX w., m.in. kościół luterański z 1926.

Szyłokarczma słynęła z targu rybnego, który odbywał się przez bez mała 500 lat. Obecnie miasto jest znane z dużych zakładów mleczarskich (założonych w 1842) oraz fabryki mebli.

Strona internetowa miasta http://www.siluteinfo.lt/

 

Partnerstwo

Porozumienie między miastami podpisane zostało 29 maja 2004 roku. Dla zapewnienia trwałego, zrównoważonego i harmonijnego rozwoju obu samorządów, podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności na rynkach krajowych i międzynarodowych oraz kreowania wizerunku obu samorządów , jako miejsc przyjaznych inwestorom oba miasta zobowiązały się do:

  • wykorzystania atutu położenia i potencjału Rejonu Silute i miasta Pruszcz Gdański dla wspólnego opracowania i realizacji projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.
  • wypracowania mechanizmu wzajemnego wspierania promocji obu samorządów na rynku krajowym i zagranicznym ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw przy pełnym wykorzystaniu szans i możliwości jakie stwarza członkowsko w  Unii Europejskiej.
  • wspólnej promocji obu samorządów i regionu.
  • kreowania nowego i rozwój istniejącego produktu turystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnych walorów turystycznych obu samorządów.
  • Silute, Fot.M.Pycka
    Silute, Fot.M.Pycka
  • Silute, Fot.M.Pycka
    Silute, Fot.M.Pycka
  • Silute, Fot.M.Pycka
    Silute, Fot.M.Pycka

Silute to przede wszystkim partner z którym miasto Pruszcz Gdański od 2004 roku realizuje projekty unijne. Zrealizowaliśmy wspólnie cztery projekty:

  • "Bałtycka Strefa Inwestycyjna w Pruszczu Gdańskim" w ramach którego powstał raport oddziaływania na środowisko naturalne, studium wykonalności oraz dokumentacja techniczna wraz z infrastrukturą drogową i kompleksowym uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w ramach Bałtyckiej Strefy Inwestycyjnej w Pruszczu Gdańskim. Wydano również folder „Bałtyckie Strefy Inwestycyjne – gdzie warto lokować kapitał”.
  • "Promocja transgranicznych szlaków kulturowych oraz rewitalizacja zabytków południowego Bałtyku", którego celem  była współpraca polsko - litewska w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego.
  • "Rekonstrukcja międzynarodowego szlaku bursztynowego – etap I w Pruszczu Gdańskim",którego celem było odtworzenie i promocja szlaku bursztynowego okresu rzymskiego.
  • "Rewitalizacja zabytków i promocja transgranicznych szlaków turystyki kulturowej obszaru południowego Bałtyku -CROSSBALT" w ramach którego miasto Pruszcz Gdański opracowało dokumentację techniczną pozwalającą na rewitalizację historycznej części centrum Pruszcza Gdańskiego.Opracowano dokumentację na rewitalizację historycznej osady Kintai Vydunas w regionie Šilute
  • Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Pruszcz Gdański, 2007 rok
    Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Pruszcz Gdański, 2007 rok
  • Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Silute, 2007 rok
    Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Silute, 2007 rok
  • Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Silute, 2007 rok
    Spotkanie partnerskie,Projekt Crossbalt, Silute, 2007 rok

Obecnie razem z miastem Silute realizowany jest projekt Craftland - Zachowanie dziedzictwa Regionu Południowego Bałtyku, którego celem  jest zintensyfikowanie dialogu kulturalnego i zaangażowanie społeczności lokalnych w działania transgraniczne, jak również zwiększenie atrakcyjności regionów partnerskich.

Miasto Silute zostało w 2012 roku zwycięzcą Turnieju Miast, który organizowany był w Pruszczu Gdańskim.

  • Turniej Miast, Drużyna Silute,Pruszcz Gdański, 2012 rok
    Turniej Miast,Drużyna Silute, Pruszcz Gdański, 2012 rok
  • Turniej Miast,Drużyna Silute, Pruszcz Gdański 2012 r.
    Turniej Miast,Drużyna Silute, Pruszcz Gdański 2012 r.
  • Turniej Miast,Drużyna Silute, Pruszcz Gdański 2012 r., Fot.M.Pycka
    Turniej Miast,Drużyna Silute, Pruszcz Gdański 2012 r., Fot.M.Pycka

A tak prezentowało się miasto Silute w 2013 roku na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gdańskim w ramach projektu „Craftland".

 

  • Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka
    Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka
  • Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka
    Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka
  • Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka
    Miasto Silute na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gd,fot.M.Pycka

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E