Szyłokarczma (lit. Šilutė) – miasto na zachodzie Litwy leżące nad granicą z obwodem kalinigradzkim i kilkanaście kilometrów od Zalewu Kurońskiego.
Szyłokarczma została założona w 1511 w połowie drogi między Kłajpedą, a Tylżą (obecnie Sowieck). Początkowo była to osada, gdzie odpoczywali podróżni (i ich konie) w drodze między tymi miastami. W 1550 zbudowano tam pierwszy kościół, a osada zaczęła rozwijać się intensywniej. Pomimo tego, ze względu na bliskość silniejszych ośrodków, miejscowość nie posiadała praw miejskich aż do 1941.
W mieście przetrwało sporo budynków z XIX i początku XX w., m.in. kościół luterański z 1926.
Szyłokarczma słynęła z targu rybnego, który odbywał się przez bez mała 500 lat. Obecnie miasto jest znane z dużych zakładów mleczarskich (założonych w 1842) oraz fabryki mebli.
Strona internetowa miasta http://www.siluteinfo.lt/
Porozumienie między miastami podpisane zostało 29 maja 2004 roku. Dla zapewnienia trwałego, zrównoważonego i harmonijnego rozwoju obu samorządów, podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności na rynkach krajowych i międzynarodowych oraz kreowania wizerunku obu samorządów , jako miejsc przyjaznych inwestorom oba miasta zobowiązały się do:
Silute to przede wszystkim partner z którym miasto Pruszcz Gdański od 2004 roku realizuje projekty unijne. Zrealizowaliśmy wspólnie cztery projekty:
Obecnie razem z miastem Silute realizowany jest projekt Craftland - Zachowanie dziedzictwa Regionu Południowego Bałtyku, którego celem jest zintensyfikowanie dialogu kulturalnego i zaangażowanie społeczności lokalnych w działania transgraniczne, jak również zwiększenie atrakcyjności regionów partnerskich.
Miasto Silute zostało w 2012 roku zwycięzcą Turnieju Miast, który organizowany był w Pruszczu Gdańskim.
A tak prezentowało się miasto Silute w 2013 roku na Festiwalu Folku i Rzemiosła w Pruszczu Gdańskim w ramach projektu „Craftland".
ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl