Archiwalny serwis internetowy - Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

Wybierz język

Polski

Wyszukiwarka

Treść strony

Relacja z II Jarmarku Rzemieślników

W niedzielę, 5 lipca na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego odbył się II Jarmark Rzemieślników w Pruszczu Gdańskim. Pomysł na imprezę narodził się podczas międzynarodowego projektu Craftland  - Jarmark odbywał się w Szwecji i na Litwie w latach 2012-2013, a w Pruszczu pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku. Ze względu na ogromne zainteresowanie odwiedzających, postanowiliśmy rozwinąć koncepcję Jarmarku zapraszając rzemieślników i rekonstruktorów z całego kraju do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Wśród kramów rzemieślniczych znaleźli się przedstawiciele bardzo starych zawodów, takich jak np.: snycerz, czyli rzeźbiarz w drewnie. Zwiedzający mogli za pomocą dłut mistrza próbować wytworzyć np. łyżkę, co jak się okazało, nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska szmuklerskie, czyli pasmanteryjne. Rzemieślniczki – pasamoniczki prezentowały swoje wyroby, ale przede wszystkim przekazywały swą wiedzę podczas warsztatów praktycznych dla odwiedzających stoiska.

  • Warsztaty snycerskie
    Warsztaty snycerskie (fot. A. Domański)
  • Warsztaty tkackie
    Warsztaty tkackie (fot. A. Domański)
  • Nauka tkania krajki
    Nauka tkania krajki (fot. A. Domański)

Najgłośniejsze stoiska: płatnerza i kowala również cieszyły się powodzeniem. Chętni mogli przekonać się, jak ciężki jest młotek kowalski lub czy w miesiąc da się wykonać zbroję.

  • Warsztat płatnerza
    Warsztat płatnerza (A. Domański)
  • Kowal przy pracy
    Kowal przy pracy (fot. A. Domański)

Wyjątkowo obleganym było stoisko mistrza gier dawnych. Pojedynki trwały przez cały Jarmark, a w finałowym turnieju do wygrania były dwa zaproszenia na kolację ufundowane przez „Karczmę u Jakuba”. Przy stoisku znalazł się też kram, gdzie prezentowane były gry i zabawki od neolitu po wiek XVII.

  • Gry historyczne
    Gry historyczne (fot. A. Domański)
  • Turniej gier historycznych
    Turniej gier historycznych (fot. A. Domański)

W ubiegłym roku ogromną frajdą dla najmłodszych była możliwość „pociągania za spust” trebusza - maszyny oblężniczej. W tym roku nie zabrakło tego typu atrakcji - przyjechał do nas onager, machina bardziej przypominająca katapultę.

Ogromnym powodzeniem cieszył się średniowieczny plac zabaw, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami, które ufundował patron imprezy - Związek Miast i Gmin Morskich – rzucać podkową, toporami, ścigać się na wieloosobowych nartach, czy „łowić ryby” itp.

  • Średniowieczny plac zabaw
    Średniowieczny plac zabaw (fot. A. Domański)
  • Konkurs dla dzieci
    Konkurs dla dzieci (fot. A. Domański)
  • Machina oblężnicza
    Machina oblężnicza (fot. A. Domański)

Unikalną atrakcją były stoiska biżuterii historycznej oraz obróbki szkła. Podczas pokazu biżuterii przedstawiony został proces wytwarzania od modelu, poprzez odlewanie (na kilka sposobów), obróbkę, po wykańczanie. Przy stoisku z repliką paleniska do obróbki szkła podejrzeć można było proces wykonywania paciorków szklanych.

Niezawodnie spisał się garncarz, jak zawsze oblegany przez dzieci, które chętnie umorusały się gliną, poznając tajniki wytwarzania naczyń sprzed tysiąca lat.

Nie lada ciekawostką, zwłaszcza dla pań, był pokaz naalbindingu, czyli dawnej techniki szycia/plecenia z wełny np. skarpet, czy czapek kościaną igłą.

  • Pokaz wytwarzania biżuterii
    Pokaz wytwarzania biżuterii (fot. A. Domański)
  • Biżuteria historyczna
    Biżuteria historyczna (fot. A. Domański)
  • Warsztaty ceramiczne
    Warsztaty ceramiczne (fot. A. Domański)

Nad terenem Jarmarku górował wielki żagiel wikińskiej łodzi. 11-metrowa replika budziła ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród ciekawskich dzieci, które bardzo chciały zobaczyć, jak wygląda ona od środka.

  • Replika łodzi Wikingów
    Replika łodzi Wikingów (fot. A. Domański)
  • Replika łodzi Wikingów
    Replika łodzi Wikingów (fot. A. Domański)

Największą atrakcją budzącą niesamowite emocje był konny turniej rycerski. Na dwóch pokazach zebrały się setki osób oglądających pojedynki jeźdźców Xiążęcej Drużyny z Mazowsza. Charyzmatyczny prowadzący porwał Pruszczan w podróż w czasie i z dużą dawką humoru przeprowadził turniej, tak, jak odbywało się to 600 lat temu. Finałowe najazdy na kopie z pewnością na długo zapadną w pamięć odwiedzającym II Jarmark Rzemieślników.

 

  • Pokazy konne
    Pokazy konne (fot. A. Domański)
  • Pokazy konne
    Pokazy konne (fot. A Domański)
  • Pokazy konne
    Pokazy konne (fot. A. Domański)

Dane kontaktowe

URZĄD MIASTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM

ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl

Mapa dojazdu

Fotokod

  • http://pruszcz-gdanski.pl
    http://pruszcz-gdanski.pl

Stopka

Wszelkie prawa zastrzeżone

fot. Sławomir Czalej

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.
e-mapaMapa zasięgu WiFi1PogodaInformacje dla niesłyszącychSesja radyProjekty finansowane ze środków Unii EuropejskiejWidget Gadu-Gadu

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E