„Żółta kartka – ostrzeżenie” to nowa akcja edukacyjna Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański, mająca na celu uzmysłowienie osobom palącym śmieci w domowych piecach, że to co robią nie uchodzi uwagi innych i może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Niestety w wielu domach wciąż bezmyślnie i nieodpowiedzialnie jako materiał opałowy wykorzystuje się odpady komunalne m.in. stare ubrania, płyty meblowe, tworzywa sztuczne i wiele innych odpadów. Jest to widoczne szczególnie na terenie osiedli domów jednorodzinnych. Proceder ten jest niedopuszczalny! Spalane śmieci emitują do atmosfery wiele trujących związków chemicznych: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie. Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą truciznę – kwas pruski. Nie można spalać również sklejek czy płyt wiórowych, bo emitowany jest szkodliwy formaldehyd.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
W związku z tym, że „truciciele” wciąż czują się bezkarni, postanowiono, aby to mieszkańcy, będący świadkami procederu palenia śmieci w domowych piecach wręczali lub wrzucali do skrzynek pocztowych „żółte kartki – ostrzeżenia”. Jeśli za jakiś czas okaże się, że mieszkaniec najprawdopodobniej dalej spala śmieci w domowym piecu, poinformujmy Straż Miejską (tel. 683-29-53).
W ten sposób pokażemy, że nie jesteśmy obojętni na to co dzieje się w naszym sąsiedztwie, a osoba spalająca odpady uświadomi sobie, że następnym razem może zostać ukarana mandatem karnym lub grzywną w wysokości nawet do 5000 zł.
W związku z tym apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby nie byli obojętni na ten bardzo szkodliwy proceder. Ulotki – „żółte kartki” są dostępne w Urzędzie Miasta przy ul. Grunwaldzkiej 20 oraz w Referacie Gospodarki Komunalnej przy ul. Krótkiej 4 w Pruszczu Gdańskim.
ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl