Zapraszamy do zapoznania się z projektem uchwały antysmogowej oraz czynnego udziału w jej tworzeniu. W momencie wejścia w życie, największy wpływ będzie miała na osoby fizyczne, dlatego zachęcamy: przeczytaj a jeśli masz uwagi, zgłoś je koniecznie.
Zgodnie z projektem uchwały w instalacji dopuszcza się stosowanie wyłącznie następujących rodzajów paliw:
Zwolnienie od tego obowiązku dotyczy sytuacji, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
Terminy:
Od dnia wejścia w życie uchwały nie można instalować urządzeń niespełniających wymagań uchwały za wyjątkiem instalacji będących w trakcie montażu lub dla budynków w których instalacja jest planowana, a pozwolenie na budowę jest ostateczne.
Od 1 stycznia 2021 r. zakaz spalania flotokoncentratów, mułów, miału, węgla brunatnego oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%.
Do 1 lipca 2023 r. należy zlikwidować wszystkie instalacje spalające paliwa stałe o klasie poniżej 3 lub nieposiadające tabliczki znamionowej.
Do 1 lipca 2025 r. należy zlikwidować wszystkie instalacje spalające paliwa stałe o klasie 3 i 4.
Do 1 lipca 2035 r. należy zlikwidować wszystkie instalacje spalające paliwa stałe o klasie 5.
W przypadku rozbudowy sieci ciepłowniczej lub gazowej, po wejściu w życie uchwały, kotły i kominki spełniające wymagania ekoprojektu w budynku na działce przylegającej bezpośrednio do tych sieci powinny być eksploatowane przez okres nie dłuższy niż 15 lat od daty rozpoczęcia ich eksploatacji.
Na terenach posiadających dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy stałej w kominkach spełniających wymagania ekoprojektu pod warunkiem, iż eksploatacja urządzenia nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia na terenach sąsiadujących.
Podmiot eksploatujący instalację zobowiązany jest do wykazania organom uprawnionym do kontroli przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań uchwały antysmogowej:
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będą prowadzić w szczególności:
Z treścią projektu przedmiotowej uchwały można zapoznać się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ulicy Augustyńskiego 2 w sekretariacie Departamentu Środowiska i Rolnictwa oraz na stronie internetowej https://bip.pomorskie.eu/m,505,uchwaly-antysmogowe.html
Uwagi i wnioski można składać w terminie do 14 sierpnia 2020 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje-srodowisko@pomorskie.eu, ustnie do protokołu lub pisemnie na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Departament Środowiska i Rolnictwa
Okopowa 21/27; 80-810 Gdańsk
ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl