W Pruszczu Gdańskim co roku znikają kolejne dachy, elewacje i komórki, wykonane z azbestowego eternitu. To kosztowne przedsięwzięcie, dlatego pozyskujemy środki finansowe z zewnątrz, ale również finansujemy prace demontażu azbestu ze środków własnych gminy. W tym roku również udało nam się pozyskać środki i przekazać jej kilku wnioskodawcom. Ciągle jednak zostało jeszcze wiele do zrobienia.
Eternitowe dachy nie tylko szpecą polski krajobraz, ale mocno zagrażają naszemu zdrowiu. Ten socjalistyczny wynalazek, który miał zamienić kryte słomianymi strzechami wiejskie zagrody na nowoczesne zabudowania, w istocie ściągnął niezliczoną ilość chorób. Dopiero po latach ujawniono, że zawiera on biologicznie czynne minerały, śmiertelnie niebezpieczne dla żywych tkanek, prowadzące do włóknienia płuc oraz wywołujące choroby nowotworowe.
W tym roku usunęliśmy z Pruszcza Gdańskiego prawie 28 ton eternitu. Oprócz środków miejskich, otrzymaliśmy na ten cel 17 470 złotych, które udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach zadania pn. Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Pruszcz Gdański, edycja 2013.
Przypominamy wszystkim mieszkańcom, którzy posiadają jeszcze eternit do usunięcia, że prowadzimy nabór wniosków o przyznanie dotacji na 2014 rok. Zachęcamy wszystkich do składania wniosków w pok. nr 3 w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta przy ul. Krótkiej 4 w godzinach pracy urzędu. Wszelkich informacji udzielamy osobiście i telefonicznie pod numerem telefonu: 058-775-99-31.
Jednocześnie zwracamy uwagę, na zakaz demontażu azbestu we własnym zakresie. Takie prace musi wykonać specjalistyczna firma posiadająca odpowiednie zezwolenia.
ul. Grunwaldzka 20, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. +48 58 775 99 21, fax. +48 58 682 34 51
e-mail: urzad@pruszcz-gdanski.pl