Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy prawie 180 państw świata.
Prawie 13 000 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych w symbolicznym geście troski o planetę. W Polsce w akcji wzięło udział prawie 80 miast.
Godzina dla Ziemi WWF, to akcja, w której fundacja WWF wspólnie z milionami ludzi na całym świecie deklaruje chęć ratowania przyrody. Kojarzona jest ona głównie z tym, że na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce od kilku lat akcja zmieniła nieco swój charakter i jej celem stało się rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych.
W zeszłym roku tematem Godziny dla Ziemi WWF była ochrona jednej z najpiękniejszych rzek w Europie – Wisły, wcześniej ochrona populacji wilka w Polsce, a przed trzema laty krytycznie zagrożona bałtycka populacja morświna. Wszystkie prowadzone przez WWF akcje uzyskiwały bardzo szerokie poparcie społeczne.
Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat”. Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją wszystkie nasze drapieżniki – niedźwiedź, wilk i ryś oraz bardzo rzadkie w Europie ptaki, jak orzeł, puszczyk uralski i sóweczka.
Puszcza Karpacka, skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego. Na jego obszarze zostało zlokalizowanych ponad 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych. Podczas marcowej kampanii WWF chce uzyskać poparcie tysięcy ludzi w Polsce dla przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego. Do tej pory zebrano ponad 100 tys. podpisów pod apelem o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego a zamiarem WWF jest zebrać łącznie 200 tys.
O godz. 20.30 w sobotę 24 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Puszczy Karpackiej. Na stronie www.sercekarpat.pl WWF zachęca do złożenia podpisu pod petycją.
Pruszcz Gdański dołącza się do dziesiątek polskich miast i wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Jak co roku również i podczas tegorocznej akcji wygaszamy na godzinę Faktorię!
Zachęcamy mieszkańców Pruszcza Gdańskiego do przyłączenia się do Godziny dla Ziemi WWF na stronie www.sercekarpat.pl i symbolicznego wygaszania światła w swoich domach.
Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja, która łączy ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i z różnych części świata we wspólnym geście troski o naszą Planetę.
Mamy nadzieję, że w tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF przyłączy się wielu naszych mieszkańców a Pruszcz Gdański zaświeci przykładem dla miast całego kraju i dołączy do tysięcy miejscowości i milionów ludzi, którzy w tym roku już po raz dziesiąty pokażą światu, że działając razem możemy dać impuls do rzeczywistych zmian na lepsze.