Za nami półmetek wydarzeń kulturalnych, odbywających się w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria, w ramach cyklu Faktoria Kultury. Jak co roku Pruszcz gości artystów wielkiego formatu.
W tym roku rozpoczęliśmy spotkania kabaretonem. W ciepły, niedzielny wieczór, 30 czerwca zaprezentowały się najlepsze i najzdolniejsze kabarety młodego pokolenia: Chyba, Czesuaf oraz Zachodni. Imprezę poprowadził stand-uper Marcin Zbigniew Wojciech. Skwar i palące słońce nie odstraszyły widzów, a do tego były tematami błyskotliwych improwizacji.
Kolejne weekendy przebiegały zgodnie z programem, w którym sobotnie wieczory poświęcone są Scenie Letniej Teatru Wybrzeże, niedzielne popołudnia, to rodzinne spotkania z teatrem dla najmłodszego widza, wieczory zaś dopełniają muzyczne pasje naszych mieszkańców.
Sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeża został otwarty spektaklem pt.: „Reset” w reżyserii Anny Gryszkówny. Była to opowieść o czterech kobietach, pełna niespodzianek, nieoczekiwanych zagadek, z zaskakującym zakończeniem. Wystąpiły Joannna Kreft-Baka, Ewa Jendrzejewska, Małgorzata Oracz, Anna Kociarz. Kolejne spektakle obfitowały w doskonałe kreacje, które doceniła tłumnie zgromadzona publiczność. Zobaczyliśmy m.in. spektakl pt.: „Niezwyciężony” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Niewinne spotkanie dwóch par obnażyło oba związki ukazując ich najsłabsze punkty. Na scenie wystąpili: Dorota Androsz, Katarzyna Z. Michalska, Piotr Chys, Piotr Łukawski.
Dziecięca scena letnia Teatru Wybrzeże obfitowała wspaniałymi spektaklami, które rozpoczęła Lekcja Niegrzeczności pt.: „Czarownica z szafy na szczotki”. Lekcję poprowadzili: Katarzyna Dałek, Małgorzata Oracz, Piotr Biedroń, Krzysztof Matuszewski i Katarzyna Wołodźko. Kolejne niedzielne popołudnia to m.in. spotkanie z czarownicą tym razem w spektaklu pt.: „Czarownica z ulicy Mouffetard”, drugą Lekcją Niegrzeczności w spektaklu pt.: „Miłość Pani Ziemniakowej” oraz zabawną historią w trzech odsłonach pt.:”Zaczarowana królewna”.
Początek sezonu Sceny Muzycznej, to spotkanie z hip hopem. Fani tego gatunku muzyki mieli nie lada gratkę, bo wystąpili przed nimi Dwa Sławy oraz 52 Dębiec. Młodych słuchaczy rozgrzał przed koncertem początkujący muzyk hip hopowy ART. Kolejne weekendy sceny muzycznej to m.in. spotkania z Januszem Radkiem, który poruszył słuchaczy i przeprowadził przez swoje ostatnie projekty muzyczne czy koncert Lao Che, zespół który w oryginalny sposób połączył rock z folkiem, piosenką aktorską, electro, a nawet elementami słuchowiska.
Sierpień rozpoczęliśmy „Randką z feministą” - romantyczną komedią, w której role sześciu bohaterów gra dwóch aktorów. W niedzielne popołudnie poznaliśmy dalsze przygody Staszka i jego przyjaciół ratujących „Zaczarowaną Królewnę”. Wieczorem na scenie muzycznej zaś, wystąpiły dwie artystki Maria O’Furia oraz Edyta Geppert.
Przed nami jeszcze trzy weekendy pełne kulturalnych wrażeń.
10 sierpnia zapraszamy na wieczór z duchami podczas „Seansu” w reżyserii Adama Orzechowskiego. W niedzielę 11 sierpnia dzieci poznają zakończenie opowieści o przygodach dzielnego Staszka i „Zaczarowanej Królewny”. Natomiast wieczorna scena muzyczna, to mocne brzmienia. Jako pierwszy wystąpi zespół Krůk - muzyka sięgająca do tradycji naszych przodków za pomocą postrockowego instrumentarium, shoegaze’u i elementów ambientowej elektroniki. Następnie zagra Fisz Emade Tworzywo, jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym.
17 sierpnia w ramach Faktorii Kultury obejrzymy jedną z najczęściej wystawianych sztuk Aleksandra Fredry „Damy i Huzary” w reżyserii Adama Orzechowskiego. W niedzielne popołudnie, 18 sierpnia, dzieci poznają przygody „Koziołka Matołka”. Najwięcej emocji spodziewamy się jednak podczas koncertów. 18 sierpnia zawita do Pruszcza Gdańskiego Ray Wilson, który podczas koncertu zaprezentuje solową twórczość oraz utwory, które współtworzył na kultowym albumie grupy Genesis - “Calling All Stations”, a także z zespołem Stiltskin. Następnie, tego samego wieczoru wystąpi Riverside - polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Powszechnie kategoryzowany jako przedstawiciel rocka lub metalu progresywnego kwartet w swej twórczości odwołuje się do takich stylów jak: rock alternatywny, indie rock, hard rock, post-rock, heavy metal, metal alternatywny oraz rock eksperymentalny.
Ostatni weekend kulturalnych doznań w ramach Faktorii Kultury przypada na 24-25 sierpnia. Spektakl „Ruscy” to ostatnia sztuka zaplanowana przez Teatr Wybrzeże w związku z teatralną sceną letnią w Pruszczu Gdańskim. Jest to opowieść o Polakach, którzy nie z własnej woli zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. W ostatnią niedzielę sceny dziecięcej najmłodsi poznają kolejną część przygód „Koziołka Matołka”. Na zakończenie sceny muzycznej Faktorii Kultury wystąpi Happysad, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów, najczęściej określany jako mieszanka rocka alternatywnego, gitarowego.